W prawidłowym funkcjonowaniu organizmu ludzkiego niezwykle istotną rolę odgrywa zdrowa dieta, która powinna składać się z wysokiej jakości produktów. Co wpływa na bezpieczeństwo żywności i w jaki sposób można ją zbadać?
Czy wiesz, że obecnie ponad 90% gospodarstw korzystających z indywidualnych ujęć wody nie zdaje sobie sprawy z faktu, że użytkuje wodę, która nie nadaje się do spożycia?
Niezależnie od tego jaką studnią dysponujemy (kopaną, czy wierconą) konieczne jest wykonanie badań, które potwierdzą odpowiednią jakość wody do spożycia i innych celów typowych dla gospodarstwa domowego.
Wbrew pozorom, przypadki używania niezweryfikowanej pod względem chemicznym
i mikrobiologicznym wody ze studni, nie są rzadkością. Nie warto ryzykować – nie tylko poważnych chorób, ale również marnowania pieniędzy w związku z korzystaniem z wody słabej jakości i nieodpowiednio uzdatnionej.
Kwestie formalne związane z użytkowaniem wody regulują:
Na ich podstawie przeprowadzane są szczegółowe badania wody, dzięki którym można wykazać poziom bezpieczeństwa wody pod względem występowania w niej różnych związków chemicznych i mikroorganizmów.
Badanie bazowe przeprowadza się w ramach monitoringu kontrolnego. Dzięki tej procedurze można ustalić, czy woda jest zdatna do użycia. Tego rodzaju badania należy powtarzać średnio raz w roku (nawet, jeśli nie występują czynniki, które wskazywałyby na pogorszenie stanu wody). Ich regularność pozwala nam upewnić się, że woda, której na co dzień używamy do picia, higieny osobistej, przyrządzania posiłków, prania
i wykonywania wielu innych czynności posiada odpowiednie parametry i jest bezpieczna dla naszego zdrowia, a ponadto pozwala uniknąć konieczności ponoszenia wysokich kosztów, związanych z jej uzdatnianiem w kranie lub studni.
Należy podkreślić, że poprzez regularne kontrole i eliminację wykrywanych zagrożeń
w wodzie przyczyniamy się do poprawy jej jakości.
Pamiętajmy, że od jakości wody, którą codziennie używamy, w znacznej mierze zależy zdrowie domowników, szczególnie uczulamy na konieczność wykonywania częstszych badań wtedy, gdy z wody korzystają dzieci, ludzie starsi i chorzy.