Badanie wody pitnej – co warto o nim wiedzieć?

Badanie wody pitnej pochodzącej z własnej studni powinno być priorytetem dla konsumenta – szczególnie, jeśli jest ona wykorzystywana przez niego do celów spożywczych i użytkowych. Dlaczego warto badać wodę do spożycia?




Badanie wody do spożycia

 

Badanie wody pitnej pochodzącej z własnej studni powinno być priorytetem dla konsumenta – szczególnie, jeśli jest ona wykorzystywana przez niego do celów spożywczych i użytkowych. Niestety bardzo często zdarza się, że właściciele studni kopanych czy głębinowych, zapominają o tym obowiązku i użytkują wodę z ujęcia, które charakteryzuje się niedozwoloną liczbą mikroorganizmów lub przekroczonym stężeniem substancji chemicznych w niej zawartych, np. manganu, żelaza, czy związków azotowych. Zawsze trzeba mieć na uwadze, że woda ta pochodzi prosto z ziemi i nie była nigdy poddawana procesom uzdatniania, stąd może być zanieczyszczona, co często ciężko stwierdzić na pierwszy rzut oka. Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 jasno mówi jakie wymagania mikrobiologiczne, fizykochemiczne i organoleptyczne powinna spełniać woda przeznaczona do spożycia przez ludzi. Więcej na temat czy naprawdę warto badać wodę znajdziesz na https://envirlab.pl/baza-wiedzy/czy-naprawde-warto-badac-wode/

Badanie wody pitnej pochodzącej ze studni głębinowej

 

Badanie wody – cena

 

Koszt badania wody pitnej zależy przede wszystkim od zakresu oznaczanych parametrów zarówno tych mikrobiologicznych, jak i fizykochemicznych. Im większa liczba oznaczanych parametrów, tym koszt badania będzie wyższy. Podstawowe badanie wody do spożycia obejmuje z reguły ocenę kilkunastu wskaźników fizykochemicznych, do których należą: zapach, barwa, mętność, odczyn pH, przewodność, azotany, jon amonowy, mangan, żelazo, czy twardość ogólna. W przypadku wskaźników mikrobiologicznych najczęściej w wodzie pitnej ocenia się obecność bakterii z grupy coli, Escherichia coli i enterokoków kałowych. W Envirlabie wykonujemy wszystkie te badania, szczegółowo sprawdzając stan, jakość oraz zdatność wody pitnej. Z naszej oferty mogą skorzystać osoby prywatne, przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjne, zakłady produkcyjne, firmy, jak i klienci instytucjonalni. Zapraszamy do zapoznania się z naszym cennikiem.

Badanie wody – co ile lat

 

To, jak często należy badać wodę, zależy od jej typu i klasyfikacji. W przypadku instytucji zajmujących się dystrybucją wody wodociągowej, placówek publicznych, czy zakładów produkujących żywność, częstotliwość monitoringu przeglądowego określona jest w stosownych Rozporządzeniach Ministra Zdrowia lub na podstawie operatu wodnoprawnego – tam taki monitoring jest najczęściej wykonywany przynajmniej raz w roku. Dla studni prywatnych należących do gospodarstw domowych monitoring wody zalecany jest zaraz po wykonaniu ujęcia, a następnie przynajmniej raz w roku, aby mieć pewność, że woda z której na co dzień korzystamy jest bezpieczna dla naszego zdrowia. Ponadto każde odstępstwa od normy zaobserwowane podczas użytkowania wody pitnej, np. zmiana w wyglądzie, smaku, czy zapachu powinny być dla nas sygnałem do wykonania powtórnej analizy. Więcej informacji na temat częstotliwości wykonywania badań wody pitnej znajduje się na https://envirlab.pl/baza-wiedzy/z-jaka-czestotliwoscia-badac-wode/

Gdzie zrobić badanie wody

 

Jakość i przydatność do spożycia wody pitnej określa się na podstawie wyników badań fizykochemicznych i mikrobiologicznych. Profesjonalną analizę próbki wody do spożycia można zlecić zarówno laboratoriom znajdującym się w terenowych stacjach sanitarno-epidemiologicznych, laboratoriom działającym przy uczelniach wyższych, jak i instytucjom prywatnym zajmującym się tego typu działalnością. Podobne usługi świadczą także firmy zajmujące się doborem filtrów lub urządzeń dedykowanych do uzdatnia wody pitnej, czy firmy zajmujące się wykonywaniem odwiertów i kopaniem studni. Warunkiem przeprowadzenia badania fizykochemicznego i mikrobiologicznego wody jest wypełnienie dedykowanego do tego celu formularza, określającego zakres analiz oraz dostarczenie do laboratorium próbki wody pobranej w prawidłowy sposób do odpowiedniego pojemnika, który można zakupić w siedzibie naszego laboratorium. Wraz z zakupionym pojemnikiem otrzymają od nas Państwo instrukcję w jaki sposób samodzielnie, prawidłowo, pobrać próbkę wody pitnej do badań i kiedy oraz w jakich warunkach dostarczyć ją bezpiecznie do laboratorium.

Badanie wody pitnej w laboratorium

Standardowe, pełne badanie próbki wody do spożycia, obejmujące analizę fizykochemiczną i mikrobiologiczną nie jest procesem długotrwałym, a jego wyniki są dostępne najpóźniej do 48 godzin od momentu przyjęcia próbki w laboratorium. Jesteśmy do Państwa dyspozycji od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:00 do 15. Szczegóły dojazdu i pełne dane teleadresowe naszego laboratorium znajdą Państwo na stronie kontaktu.

Zobacz inne artykuły
Ta strona korzysta z plików cookies, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Szczegóły znajdziesz w polityce prywatności.