W prawidłowym funkcjonowaniu organizmu ludzkiego niezwykle istotną rolę odgrywa zdrowa dieta, która powinna składać się z wysokiej jakości produktów. Co wpływa na bezpieczeństwo żywności i w jaki sposób można ją zbadać?
Oczyszczanie studzien polega na usunięciu przedmiotów, które trafiły przypadkowo do studni, oraz na wymyciu wewnętrznej części cembrowiny, usunięciu plam i porostów.
Szlamowanie studzien polega na wydobyciu z dna studni nagromadzonego tam iłu i drobnego piasku i nasypaniu warstwy dobrze przemytego żwiru i grubego piasku. Grubość warstwy żwiru i piasku powinna wynosić około 10cm.
Odkażanie studzien przeprowadza się w celu zniszczenia bakterii, które zanieczyściły wodę w studni.
Nie jest celowe odkażanie studzien stale zanieczyszczanych, których woda jest zła zarówno pod względem chemicznym, jak i bakteriologicznym, a więc studzien płytkich,
o cembrowaniu nieszczelnym, położonych w pobliżu nieszczelnych zbiorników
z nieczystościami, jak szamba, doły kloaczne, śmietniki, doły chłonne, gnojownie itp.
Studnie odkaża się zawsze w następujących wypadkach:
Studnie nie odpowiadające wymaganiom higieny, jeżeli nie można zastosować stałego odkażania, należy oczyszczać i odkażać 1 lub 2 razy w roku, gdyż poprawia się w ten sposób jakość wody i zwiększa stopień bezpieczeństwa. W czasie odkażania studni nie można korzystać z wody w ciągu 12 do 24 godzin.
Środki do odkażania studni:
W celu odkażania studni należy dać na każdy m3 wody (1000 litrów) 1 litr roztworu podchlorynu sodu (15%) lub 400g wapna chlorowanego (o zawartości 25% czynnego chloru) lub 1 litr roztworu Oxidan Special 150 lub 0,75 l koncentratu Javel. Przy stosowaniu innych środków do dezynfekcji wody należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta umieszczonych na opakowaniu.
Do mycia cembrowiny studni należy przygotować bardziej rozcieńczony roztwór, a mianowicie 4 g wapna chlorowanego (1 łyżeczka do herbaty z „czubkiem”) rozpuszczonego w 2 kubłach wody (20 litrów) lub 7ml (1 i ½ łyżeczki do herbaty) roztworu podchlorynu sodu w 2 kubłach wody (20 litrów), 10 ml roztworu Oxidan Special 150 na 10 l wody, lub 10 ml koncentratu Javel na 10 l wody.