W prawidłowym funkcjonowaniu organizmu ludzkiego niezwykle istotną rolę odgrywa zdrowa dieta, która powinna składać się z wysokiej jakości produktów. Co wpływa na bezpieczeństwo żywności i w jaki sposób można ją zbadać?
Częstotliwość monitoringu przeglądowego wody określają stosowne Rozporządzenia Ministra Zdrowia i najczęściej jest on wykonywany przynajmniej raz w roku lub według operatu wodnoprawnego.
Jak sytuacja wygląda w przypadku studni przydomowych i indywidualnych potrzeb konsumentów?
Dla studni należących do gospodarstw domowych monitoring wody zalecany jest po wykonaniu ujęcia, czy to studni głębinowej, czy kopanej. Pozwala to na ocenę jakości wody pod kątem fizykochemicznym i mikrobiologicznym oraz podjęcie decyzji o dalszych krokach, np. dezynfekcji, zastosowaniu filtrów. Kolejne badania powinno powtarzać się raz w roku, aby upewnić się że nie doszło do zmian jakościowych wody na skutek nieczystości przenikających do wód gruntowych z nieszczelnych ciągów kanalizacyjnych, obecności środków używanych do nawożenia pól uprawnych i ochrony roślin. Konieczność zbadania wody powinna być priorytetem w sytuacji, gdy studnia była długo nieużywana i za każdym razem gdy zaistniała konieczność wejścia do studni, bądź miała miejsce powódź na terenach gdzie występuje studnia. Ponadto należy bezwzględnie kontrolować stan i jakość wody gdy stale z niej korzystają dzieci, osoby starsze lub osoby o obniżonej odporności.
Jeżeli zaobserwujesz zmiany w wyglądzie, zapachu i smaku wody jest to sygnał do wykonania badań. Co w szczególności powinno zwrócić twoją uwagę?