Z jaką częstotliwością badać wodę?

Częstotliwość monitoringu przeglądowego wody określają stosowne Rozporządzenia Ministra Zdrowia i najczęściej jest on wykonywany przynajmniej raz w roku lub według operatu wodnoprawnego.




Jak sytuacja wygląda w przypadku studni przydomowych i indywidualnych potrzeb konsumentów?

 

Dla studni należących do gospodarstw domowych monitoring wody zalecany jest po wykonaniu ujęcia, czy to studni głębinowej, czy kopanej. Pozwala to na ocenę jakości wody pod kątem fizykochemicznym i mikrobiologicznym oraz podjęcie decyzji o dalszych krokach, np. dezynfekcji, zastosowaniu filtrów. Kolejne badania powinno powtarzać się raz w roku, aby upewnić się że nie doszło do zmian jakościowych wody na skutek nieczystości przenikających do wód gruntowych z nieszczelnych ciągów kanalizacyjnych, obecności środków używanych do nawożenia pól uprawnych i ochrony roślin. Konieczność zbadania wody powinna być priorytetem w sytuacji, gdy studnia była długo nieużywana i za każdym razem gdy zaistniała konieczność wejścia do studni, bądź miała miejsce powódź na terenach gdzie występuje studnia. Ponadto należy bezwzględnie kontrolować stan i jakość wody gdy stale z niej korzystają dzieci, osoby starsze lub osoby o obniżonej odporności.

Mętna woda z kranu - jakie mogą być jej przyczyny?

Jeżeli zaobserwujesz zmiany w wyglądzie, zapachu i smaku wody jest to sygnał do wykonania badań. Co w szczególności powinno zwrócić twoją uwagę?

  • zmiana barwy wody i jej zmętnienie,
  • zmiana smaku wody w porównaniu do dotychczasowego, np. odczuwasz posmak wody słonej, kwaśny, gorzki, słodki, czy metaliczny,
  • pojawienie się nieprzyjemnego zapachu, np. roślinnego, ziemistego, trawiastego, kwiatowego, torfowego, gnilnego, stęchłego, zbutwiałego, siarkowodoru, fekalnego, fenolu, rybiego, nafty, benzyny lub innego specyficznego zapach,
  • pozostawianie przez wodę rdzawych śladów na elementach sanitarnych lub praniu,
  • pozostawianie przez wodę białego lub szarego osadu na armaturze, naczyniach, urządzeniach gospodarstwa domowego,
  • woda jest nieprzyjemna przy stosowaniu w trakcie kąpieli, bądź masz podrażnioną skórę po umyciu,
  • obserwujesz niepokojące objawy, w tym zatrucia, bóle przewodu pokarmowego, układu moczowego.
Zobacz inne artykuły
Ta strona korzysta z plików cookies, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Szczegóły znajdziesz w polityce prywatności.