W jaki sposób oczyścić i odkazić studnię?

Oczyszczanie studzien polega na usunięciu przedmiotów, które trafiły przypadkowo do studni, oraz na wymyciu wewnętrznej części cembrowiny, usunięciu plam i porostów.

 
Szlamowanie studzien polega na wydobyciu z dna studni nagromadzonego tam iłu i drobnego piasku i nasypaniu warstwy dobrze przemytego żwiru i grubego piasku. Grubość warstwy żwiru i piasku powinna wynosić około 10cm.

 

Odkażanie studzien przeprowadza się w celu zniszczenia bakterii, które zanieczyściły wodę w studni.

 

Nie jest celowe odkażanie studzien stale zanieczyszczanych, których woda jest zła zarówno pod względem chemicznym, jak i bakteriologicznym, a więc studzien płytkich,
o cembrowaniu nieszczelnym, położonych w pobliżu nieszczelnych zbiorników
z nieczystościami, jak szamba, doły kloaczne, śmietniki, doły chłonne, gnojownie itp.

 

Studnia głębinowa, wady i zalety - ALPAKATS - Technika Studzienna Bartłomiej Sukiennik

 

Studnie odkaża się zawsze w następujących wypadkach:

  • każdą nowo wybudowaną studnię przed oddaniem jej do użytku;
  • po każdej naprawie, oczyszczaniu, szlamowaniu, np. po założeniu pompy lub jej naprawie;
  • po stwierdzeniu przypadkowego zanieczyszczenia studni;

Studnie nie odpowiadające wymaganiom higieny, jeżeli nie można zastosować stałego odkażania, należy oczyszczać i odkażać 1 lub 2 razy w roku, gdyż poprawia się w ten sposób jakość wody i zwiększa stopień bezpieczeństwa. W czasie odkażania studni nie można korzystać z wody w ciągu 12 do 24 godzin.

 

Środki do odkażania studni:

  • roztwór podchlorynu sodu (NaOCl 15%)),
  • wapno chlorowane,
  • roztwór na bazie kwasu nadoctowego (15%) i nadtlenku wodoru (25%) np. Oxidan Special 150,
  • inne środki przeznaczone do dezynfekcji wody np. Chlorosan – tabletki, Javel – koncentrat, Rapicid – płyn, itp.

 

W celu odkażania studni należy dać na każdy m3 wody (1000 litrów) 1 litr roztworu podchlorynu sodu (15%) lub 400g wapna chlorowanego (o zawartości 25% czynnego chloru) lub 1 litr roztworu Oxidan Special 150 lub 0,75 l koncentratu Javel. Przy stosowaniu innych środków do dezynfekcji wody należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta umieszczonych na opakowaniu.

 

Do mycia cembrowiny studni należy przygotować bardziej rozcieńczony roztwór, a mianowicie 4 g wapna chlorowanego (1 łyżeczka do herbaty z „czubkiem”) rozpuszczonego w 2 kubłach wody (20 litrów) lub 7ml (1 i ½ łyżeczki do herbaty) roztworu podchlorynu sodu w 2 kubłach wody (20 litrów), 10 ml roztworu Oxidan Special 150 na 10 l wody, lub 10 ml koncentratu Javel na 10 l wody.

Zobacz inne artykuły
Ta strona korzysta z plików cookies, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Szczegóły znajdziesz w polityce prywatności.